Mikrosterowniki oprócz wejść cyfrowych zwykle mają też wejścia analogowe. To ćwiczenie polega na wypróbowaniu wejścia analogowego. W środowisku Arduino i Energia jest kilka przykładów. Jako wejście mamy potencjometry i fotorezystor (trzeba je podłączać krokodylkami). Dokładniej, końcówki potencjometru podłącza się do zasilania procesora zaś środkową końcówkę do wejścia analogowego. Fotorezystor podłączamy w szereg z opornikiem, miejsce połączenia opornika i fotorezystora podłączamy do wejścia procesora, pozostałe dwie końcówki do zasilania. Oprócz zewnętrznych wejść są też wewnętrzne. Np. w MSP430G2553 kanały od 0 do 7 to normalne wejścia, zaś 10 to czujnik temperatury, 11 to połowa napięcia zasilającego, 9 to wewnętrzne napięcie odniesienia.

Potencjometr

Ćwiczenie polega na wypróbowaniu wejścia analogowego podając na nie napięcie z potencjometru.

Fotorezystor

Ćwiczenie polega na wypróbowaniu wejścia analogowego z dzielnika napięcia zbudowanego z opornika i fotorezystora. Jedną końcówkę opornika łączymy z napięciem zasilającym, drugą fotorezystorem i wejściem analogowym procesora. Drugą końcówkę fotorezystora łączymy z masą. Fotorezystor zmienia opór pod wpływem oświetlenia. co prowadzi do zmiany napięcia na dzielniku. W efekcie otrzymujemy pośredni pomiar oświetlenia. Uwaga: zależność oporu od oświetlenia jest dość mocno nieliniowa.

Termistor

Termistor zmienia (nieliniowo) opór przy zmianie temperatury. Podobnie jak fotorezystor pozwala na pomiar oświetlenia można użyć termistor do pomiaru temperatury. Uwaga: są lepsze metody, ale w przeszłości termistory były tańsze i prostsze w użyciu od innych elementów czułych na temperaturę.