(Af)(i,k) = f(i+1,j) + f(i-1, j) + f(i, j+1) + f(i, j-1)gdzie i,j przebiega zakres 0..N. We wzorze powyżej przyjmujemy że f(i,j) jest równe 0 jesli i lub j jest poza zakresem. Prostą metodą szukania wartości i wektorów własnych macierzy jest metoda potęgowa: wielokrotnie przykładamy macierz A do tego samego wektora otrzymując wektory A^nf. Zwykle już dla niezbyt dużych n A^nf jest bliskie wektora własnego. Wtedy odpowiednią wartość własną można obliczyć jako iloczyn skalarny A^(n+1)f i A^nf. Metodę tę można zrównoleglić dzieląc kwadrat [0..N]x[0..N] na mniejsze kwadraty i obliczając niezależnie wartości Af w każdym z mniejszych kwadratów. Ponieważ do obliczenia wartości Af na kwadracie potrzebujemy wartości f na kwadracie o boku o 1 większym w każdym kroku obliczeń trzeba rozsyłac obliczone wartości Af przy brzegach kwadratów naszego podziału, tak by były dostępne w następnym kroku.
Komentarz1: Jest to uproszczona wersja zagadnienia analizy okresowości, w praktycznych zastosowaniach trzeba również policzyć podobną sumę w której występuje sinus.
Komentarz2: Aby uzyskać rozsądną szybkość trzeba uniknąć ciągłego obliczania kosinusów. Dlatego lepiej obliczać kosinusy i sinusy przy pomocy funkcji bibliotecznej dla początkowego k, zaś dla k+1 obliczać kosinusy (i sinusy) używając wzory na kosinus sumy kątów.
P_y(x) = P(x, y)tzn. P_y powstaje przez podstawienie y za drugą zmienną w P. Podobnie określamy Q_y. Nie jest prawdą że zawsze
NWD(P, Q)_y = NWD(P_y, Q_y)jednakże równość powyżej zachodzi dla wielu y (jest tylko skończenie wiele wartości dla których t równość nie zachodzi).
Oznacza to że można stosować następującą metodę obliczania wspólnego dzielnika: obliczany NWD(P_y, Q_y) dla pewnej ilości wartości y (zależnie od stopnia wielomianu P i Q), następnie odtwarzamy NWD(P, Q) z NWD(P_y, Q_y) używając interpolacji Lagrange'a. Dokładniej, traktujemy NWD(P, Q) jako wielomian względem x którego współczynniki są wielomianami względem y. Dla każdego współczynnika z osobna możemy teraz stosować interpolację Lagrange'a.
Uwaga1: W tym zadaniu obliczenia należy prowadzić modulo wybraną liczbę pierwszą p, w ten sposób nasze współczynniki są ciałem.
Uwaga2: ogólnie NWD jest określony z dokładnością do stałej, co przeszkadza przy interpolacji. Jednakże, jeśli jeden z wielomianów P lub Q ma 1 jako wspólczynnik przy największej potędze x to można NWD(P_y, Q_y) unormować tak by miał 1 jako wspólczynnik przy największej potędze x. W ogólnym przypadku trzeba stosować nieco bardziej skomplikowaną metodę.
Uwaga3: Naszkicowane postępowanie może dać błędny wynik. Dlatego pełna praktyczna procedura powinna sprawdzać czy wynik jest poprawny i powtarzać oblicznia w nowymi wartościami y w przeciwnym przypadku. Jednakże prawdopodobiństwo otrzymania błędnego wyniku jest na tyle małe że w rozwiązaniu tego zadania można to pominąć.
Uwaga4. W podobny sposób można obliczać NWD wielomianów więcej niż dwu zmiennych.