Metody startu Linux-a.

Do startu potrzebny jest dysk z systemem (jeśli go nie mamy to Linux zakończy start komunikatem mówiącym że nie potrafi zamontować głównego systemu plików). Z Bochsem można użyć ten obraz systemu . Uwaga: wymaga on instrukcji P6 (trzeba to uaktywnić przy kompilacji Bochsa, albo użyć wersję z katalogu `/home/s/test/tt/bochs-p6/bochs-2.1.1/'). Przy kompilacji jądra trzeba wybrać wersję na jeden procesor i wyłączyć obsługę "local APIC". "Local APIC" w Bochsie nie działa jak należy i w przeciwnym razie Linux zawiesi się przy starcie.

Start bezpośrednio z dyskietki

Przy tej metodzie rozmiar jądra (po kompresji) jest ograniczony do ok 960 kB. Jądro umieszczamy na dyskietce traktując cała dyskietkę jako plik. Można to zrobić (dla dyskietki 1440kB) poleceniem:

cat bzImage /dev/zero | head -c 1440k > /dev/fd0
Uwaga: poleceniem `rdev' musimy poinformować jądro gdzie ma szukać główny system plików (root filesystem), np:
rdev /dev/fd0 /dev/hda1
mowi że jądro znajdujące sie na dyskietce ma szukać system plików na urżądzeniu `/dev/hda1' (tzn. pierwszej partycji pierwszego dysku IDE). Gdy używamy Bochs-a zamiast dyskietki używamy plik obraz dyskietki (w szególności powyżej `/dev/fd0' zastępujemy nazwą pliku z obrazem).

Start przy pomocy programu syslinux

Przy pomocy pakietu mtools możemy stworzyć obraz dyskietki (lub dysku twardego) w formacie MSDOS. syslinux spowoduje że dyskietka ta stanie się dyskietką startową. Dokładniej, umieści on na dyskietce sektor startowy i plik `ldlinux.sys' który jest odpowiedzialny za właściwy start systemu. Następnie na dyskietce umieszczamy jądro (znowu przy pomocy pakietu `mtools') i plik `syslinux.cfg'. Uwaga: potrzebne są nowe wersje pakietu mtools i programu syslinux (u nas są one dostepne w katalogu `/home/s/test/tt/mtools/). Starsze wersje wymagają uprawnień administratora.

Inne metody

Inne metody jak `lilo' czy `grub' oferują duże możliwości dla administratorów systemów, ale nie mają specjalnych zalet przy pracy nad jądrami.